OS / OS XWindows

Windows 10 Kilit Ekranı Fotoğraflarını Kaydetme

Windows 10’un spot ışığı altında sunduğu kilit ekranı fotoğraflarını beğeniyorsanız, bu yöntemle fotoğrafları kaydedebilirsiniz.

Windows’a giriş yaparken kilit ekranında her seferinde farklı bir fotoğraf görüyorsanız, Microsoft’un Windows 10 için kullanıcılara sunduğu spot ışığı özelliğini kullanıyorsunuz demektir. Spot ışığı kapsamında kullanıcılara gösterilen fotoğraflar, belirli aralıklarla yenileniyor ve kullanıcıların geri dönüşlerinde göre kullanıcının zevkine uygun olacak bir şekilde düzenleniyor.

Microsoft’un sunduğu spot ışığı fotoğrafları çoğu zaman oldukça ilgi çekici olabiliyor. Şahsen spot ışığı kapsamında sunulan çoğu fotoğrafın çok güzel masaüstü arka planı olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Siz de benim gibi düşünüyorsanız, kilit ekranındaki görselleri bilgisayarınıza kaydetmek isteyeceksinizdir. Ancak bu aşamada ufak bir problemle karşılaşıyoruz. Microsoft, bu görselleri pek kolay ulaşılabilecek bir yere koymamış.

Eğer spot ışığı özelliğini uzun süredir kullanıyorsanız, Windows ara belleğinde bolca spot ışığı görseli birikmiş olacaktır. Bu fotoğraflar, kullanıcı dosyalarının içinde bir yere gömülmüş durumda.

%userprofile%\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets

Fotoğrafların bulunduğu klasöre hızlıca gitmek için yukarıdaki adresi, herhangi bir klasörün adres çubuğuna yapıştırıp onaylayın.

kullanıcı assetsBu işlemden sonra Assets klasörü açılmış olacak. Klasördeki bütün dosyalara erişebildiğinizden emin olmanız için gizli ögeleri görünür kılmanızı tavsiye ederiz. Klasör içindeki bütün dosyaları, yeni bir klasöre taşıyın. Bu aşamada Windows uyarı verebilir. Uyarıyı görmezden gelin.

Yeni klasörün içindeyken Dosya>Komut istemini aç>Yönetici olarak komut istemini aç yolu ile komut istemini açın ve bu komutu girip onaylayın.

klasör cmd

ren *.* *.jpg

Bu komut, klasör içindeki bütün dosyaların formatını “.jpg” formatına çevirecektir. İşlem tamamlandıktan sonra komut satırını kapatın.

cmd renKlasörün içinde bolca fotoğraf göreceksiniz. Bu fotoğraflardan bazıları güncel spot ışığı fotoğrafları olacaktır. Bazıları ise uygulama mağazası gibi farklı Windows uygulamalarından kalan görseller olacaktır. Eğer aradığınız fotoğrafı bulduysanız hemen arka plan olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

spot ışığıWindows spot ışığı kütüphanesi belirli aralıklarla güncellendiği için Assets klasörü içinde son birkaç spot ışığı fotoğrafını göreceksiniz. Eğer ilerleyen zamanlarda ilginizi çeken başka görsellerle karşılaşırsanız, yukarıdaki işlemi tekrar ederek en yeni spot ışığı görsellerine yeniden ulaşabilirsiniz.

Not : Alıntıdır

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu